"fekk" meaning in All languages combined

See fekk on Wiktionary

Verb [Faroese]

Head templates: {{head|fo|verb form}} fekk
  1. first/third-person singular past of fáa (“get; take”) Tags: first-person, form-of, past, singular, third-person Form of: fáa (extra: get; take)
    Sense id: en-fekk-fo-verb-BdCqXjPw Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 6 entries, Pages with entries

Verb [Ghomara]

IPA: [fək(ː)] (note: Iɛraben)
Etymology: Etymology tree Arabic فَكَّ (fakka) Moroccan Arabic فك (fakk)bor. Ghomara fekk Borrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka). Etymology templates: {{ety|gho|:bor|ary:فك <ety:uder<ar:فَكَّ>>|text=2|tree=1}} Etymology tree Arabic فَكَّ (fakka) Moroccan Arabic فك (fakk)bor. Ghomara fekk [Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from", "terms" : [ { "transliteration" : "fakk", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Arabic", "term" : "فَكَّ", "status" : "missing", "lang" : "ar" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "uder" } ], "lang_name" : "Moroccan Arabic", "term" : "فك", "status" : "inline", "lang" : "ary" } ], "keyword" : "bor" } ], "lang_name" : "Ghomara", "term" : "fekk", "status" : "ok", "lang" : "gho" }" data-lang="gho" data-title="fekk"> Borrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka)., {{ety|gho|:bor|ary:فك <ety:uder<ar:فَكَّ>>|text=2|tree=1}} Etymology tree Arabic فَكَّ (fakka) Moroccan Arabic فك (fakk)bor. Ghomara fekk Borrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka). Head templates: {{gho-head|verb|pp=mefkuk}} fekk (passive participle mefkuk), {{tlb|gho|transitive}} (transitive) Inflection templates: {{gho-conj|ar}} Forms: mefkuk [participle, passive], no-table-tags [table-tags], fekkit [first-person, masculine, perfect, singular], fekkit [masculine, perfect, second-person, singular], fekkiti [masculine, perfect, second-person, singular], fekk [masculine, perfect, singular, third-person], fekkina [first-person, masculine, perfect, plural], fekkitum [masculine, perfect, plural, second-person], fekkitu [masculine, perfect, plural, second-person], fekku [masculine, perfect, plural, third-person], fekkit [feminine, first-person, perfect, singular], fekkit [feminine, perfect, second-person, singular], fekkiti [feminine, perfect, second-person, singular], fekket [feminine, perfect, singular, third-person], fekkina [feminine, first-person, perfect, plural], fekkitum [feminine, perfect, plural, second-person], fekkitu [feminine, perfect, plural, second-person], fekku [feminine, perfect, plural, third-person], nfukk [first-person, imperfect, masculine, singular], dfukk [imperfect, masculine, second-person, singular], ifukk [imperfect, masculine, singular, third-person], nfukku [first-person, imperfect, masculine, plural], dfukku [imperfect, masculine, plural, second-person], ifukku [imperfect, masculine, plural, third-person], nfukk [feminine, first-person, imperfect, singular], dfukk [feminine, imperfect, second-person, singular], dfukk [feminine, imperfect, singular, third-person], nfukku [feminine, first-person, imperfect, plural], dfukku [feminine, imperfect, plural, second-person], ifukku [feminine, imperfect, plural, third-person], fukk [imperative, masculine, second-person, singular], fukku [imperative, masculine, plural, second-person], fukk [feminine, imperative, second-person, singular], fukku [feminine, imperative, plural, second-person]
  1. to rescue Tags: transitive
    Sense id: en-fekk-gho-verb-u9DV2ETy Categories (other): Ghomara entries with etymology texts, Ghomara entries with etymology trees, Ghomara entries with etymon, Ghomara entries with incorrect language header, Pages using etymon with no ID, Pages with 6 entries, Pages with entries, Pages with etymology trees, Pages with etymon, Pages using etymon with no ID, Pages with 6 entries, Pages with entries, Pages with etymology trees, Pages with etymon Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10 Disambiguation of Pages with 6 entries: 13 26 20 20 6 2 2 1 2 2 2 4 Disambiguation of Pages with entries: 13 26 20 20 8 2 1 1 1 1 1 3 Disambiguation of Pages with etymology trees: 6 28 9 25 8 6 2 2 3 2 3 6 Disambiguation of Pages with etymon: 5 50 8 9 7 3 2 2 3 2 3 6

Verb [Norwegian Bokmål]

Head templates: {{head|nb|verbf}} fekk
  1. (non-standard since 2005) past tense of få Tags: form-of, nonstandard, past Form of: få
    Sense id: en-fekk-nb-verb-wntPuCA0 Categories (other): Norwegian Bokmål entries with incorrect language header, Pages with 6 entries, Pages with entries, Pages using etymon with no ID Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10

Verb [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|verb form}} fekk
  1. past tense of få (Etymology 3) Tags: form-of, past Form of: få (extra: Etymology 3)
    Sense id: en-fekk-nn-verb-NiNr2GkD Categories (other): Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header, Pages with 6 entries, Pages with entries, Pages using etymon with no ID, Pages with etymology trees Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10 Disambiguation of Pages with etymology trees: 6 28 9 25 8 6 2 2 3 2 3 6

Verb [Old Norse]

Head templates: {{head|non|verb form}} fekk
  1. first-person singular past indicative active of fá Tags: active, first-person, form-of, indicative, past, singular Form of: fá
    Sense id: en-fekk-non-verb-1SGgplE9 Categories (other): Pages using etymon with no ID, Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10 Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 71 29
  2. third-person singular past indicative active of fá Tags: active, form-of, indicative, past, singular, third-person Form of: fá
    Sense id: en-fekk-non-verb-XjR5bj7s

Verb [Tarifit]

IPA: [fəkː] (note: Nador)
Rhymes: -əkː Etymology: Etymology tree Arabic فَكَّ (fakka) Moroccan Arabic فك (fakk)bor. Tarifit fekk Borrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka). Etymology templates: {{ety|rif|:bor|ary:فك <ety:uder<ar:فَكَّ>>|text=2|tree=1}} Etymology tree Arabic فَكَّ (fakka) Moroccan Arabic فك (fakk)bor. Tarifit fekk [Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from", "terms" : [ { "transliteration" : "fakk", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Arabic", "term" : "فَكَّ", "status" : "missing", "lang" : "ar" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "uder" } ], "lang_name" : "Moroccan Arabic", "term" : "فك", "status" : "inline", "lang" : "ary" } ], "keyword" : "bor" } ], "lang_name" : "Tarifit", "term" : "fekk", "status" : "ok", "lang" : "rif" }" data-lang="rif" data-title="fekk"> Borrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka)., {{ety|rif|:bor|ary:فك <ety:uder<ar:فَكَّ>>|text=2|tree=1}} Etymology tree Arabic فَكَّ (fakka) Moroccan Arabic فك (fakk)bor. Tarifit fekk Borrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka). Head templates: {{rif-head|verb|vn=afekki}} fekk (verbal noun afekki, Tifinagh spelling ⴼⴻⴽⴽ), {{tlb|rif|transitive}} (transitive) Inflection templates: {{rif-conj|fekk|fekk|fekk|ttfekka|ttfekki}} Forms: afekki [noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], ifekken [aorist, participle], ifekken [participle, perfective], ifekken [error-unrecognized-form, participle], yettfekkan [imperfective, participle], yettfekkin [error-unrecognized-form, participle], no-table-tags [table-tags], fekkeɣ [aorist, first-person, masculine, singular], tfekked [aorist, masculine, second-person, singular], ifekk [aorist, masculine, singular, third-person], nfekk [aorist, first-person, masculine, plural], tfekkem [aorist, masculine, plural, second-person], fekken [aorist, masculine, plural, third-person], fekkeɣ [aorist, feminine, first-person, singular], tfekked [aorist, feminine, second-person, singular], tfekk [aorist, feminine, singular, third-person], nfekk [aorist, feminine, first-person, plural], tfekkent [aorist, feminine, plural, second-person], fekkent [aorist, feminine, plural, third-person], fekkeɣ [first-person, masculine, perfective, singular], tfekked [masculine, perfective, second-person, singular], ifekk [masculine, perfective, singular, third-person], nfekk [first-person, masculine, perfective, plural], tfekkem [masculine, perfective, plural, second-person], fekken [masculine, perfective, plural, third-person], fekkeɣ [feminine, first-person, perfective, singular], tfekked [feminine, perfective, second-person, singular], tfekk [feminine, perfective, singular, third-person], nfekk [feminine, first-person, perfective, plural], tfekkent [feminine, perfective, plural, second-person], fekkent [feminine, perfective, plural, third-person], fekkeɣ [error-unrecognized-form, first-person, masculine, singular], tfekked [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], ifekk [error-unrecognized-form, masculine, singular, third-person], nfekk [error-unrecognized-form, first-person, masculine, plural], tfekkem [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], fekken [error-unrecognized-form, masculine, plural, third-person], fekkeɣ [error-unrecognized-form, feminine, first-person, singular], tfekked [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], tfekk [error-unrecognized-form, feminine, singular, third-person], nfekk [error-unrecognized-form, feminine, first-person, plural], tfekkent [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], fekkent [error-unrecognized-form, feminine, plural, third-person], ttfekkiɣ [first-person, imperfective, masculine, singular], tettfekkid [imperfective, masculine, second-person, singular], yettfekka [imperfective, masculine, singular, third-person], nettfekka [first-person, imperfective, masculine, plural], tettfekkam [imperfective, masculine, plural, second-person], ttfekkan [imperfective, masculine, plural, third-person], ttfekkiɣ [feminine, first-person, imperfective, singular], tettfekkid [feminine, imperfective, second-person, singular], tettfekka [feminine, imperfective, singular, third-person], nettfekka [feminine, first-person, imperfective, plural], tettfekkant [feminine, imperfective, plural, second-person], ttfekkant [feminine, imperfective, plural, third-person], ttfekkiɣ [error-unrecognized-form, first-person, masculine, singular], tettfekkid [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], yettfekki [error-unrecognized-form, masculine, singular, third-person], nettfekki [error-unrecognized-form, first-person, masculine, plural], tettfekkim [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], ttfekkin [error-unrecognized-form, masculine, plural, third-person], ttfekkiɣ [error-unrecognized-form, feminine, first-person, singular], tettfekkid [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], tettfekki [error-unrecognized-form, feminine, singular, third-person], nettfekki [error-unrecognized-form, feminine, first-person, plural], tettfekkint [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], ttfekkint [error-unrecognized-form, feminine, plural, third-person], fekk [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], fekkem [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], fekket [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], fekk [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], fekkent [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], ttfekka [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], ttfekkam [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], ttfekkat [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], ttfekka [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], ttfekkant [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], nfekket [error-unrecognized-form, first-person, masculine, plural], nfekkent [error-unrecognized-form, feminine, first-person, plural]
  1. to untie Tags: transitive
    Sense id: en-fekk-rif-verb-4brl75zS
  2. to untangle, to unravel Tags: transitive
    Sense id: en-fekk-rif-verb-enOCE4ll
  3. to solve (a problem, a puzzle); to decipher Tags: transitive
    Sense id: en-fekk-rif-verb-nCi8ZYNk Categories (other): Tarifit entries with etymon Disambiguation of Tarifit entries with etymon: 9 4 15 9 18 45
  4. to interpret Tags: transitive
    Sense id: en-fekk-rif-verb-haRQamR~
  5. to rescue; to free Tags: transitive
    Sense id: en-fekk-rif-verb-2~bTP5rt Categories (other): Tarifit entries with etymon Disambiguation of Tarifit entries with etymon: 9 4 15 9 18 45
  6. to break up (a dispute, a fight) Tags: transitive
    Sense id: en-fekk-rif-verb-ct~ReUKJ Categories (other): Pages using etymon with no ID, Tarifit entries with etymology texts, Tarifit entries with etymology trees, Tarifit entries with etymon, Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10 Disambiguation of Tarifit entries with etymology texts: 14 11 14 14 16 32 Disambiguation of Tarifit entries with etymology trees: 14 11 14 14 16 32 Disambiguation of Tarifit entries with etymon: 9 4 15 9 18 45 Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 22 5 8 20 11 34

Inflected forms

Alternative forms

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "get; take",
          "word": "fáa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first/third-person singular past of fáa (“get; take”)"
      ],
      "id": "en-fekk-fo-verb-BdCqXjPw",
      "links": [
        [
          "fáa",
          "fáa#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gho",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nGhomara fekk\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"transliteration\" : \"fakk\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Arabic\", \"term\" : \"فَكَّ\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ar\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"Moroccan Arabic\", \"term\" : \"فك\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ary\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Ghomara\", \"term\" : \"fekk\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"gho\" }\" data-lang=\"gho\" data-title=\"fekk\">\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gho",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nGhomara fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nGhomara fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
  "forms": [
    {
      "form": "mefkuk",
      "tags": [
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gho-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkina",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekket",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkina",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ifukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ifukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "pp": "mefkuk"
      },
      "expansion": "fekk (passive participle mefkuk)",
      "name": "gho-head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gho",
        "2": "transitive"
      },
      "expansion": "(transitive)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar"
      },
      "name": "gho-conj"
    }
  ],
  "lang": "Ghomara",
  "lang_code": "gho",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ghomara entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ghomara entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ghomara entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ghomara entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 26 20 20 6 2 2 1 2 2 2 4",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 26 20 20 8 2 1 1 1 1 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 28 9 25 8 6 2 2 3 2 3 6",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 50 8 9 7 3 2 2 3 2 3 6",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to rescue"
      ],
      "id": "en-fekk-gho-verb-u9DV2ETy",
      "links": [
        [
          "rescue",
          "rescue"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fək(ː)]",
      "note": "Iɛraben"
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verbf"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "få"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past tense of få"
      ],
      "id": "en-fekk-nb-verb-wntPuCA0",
      "links": [
        [
          "få",
          "få#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2005) past tense of få"
      ],
      "raw_tags": [
        "since 2005"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "nonstandard",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 28 9 25 8 6 2 2 3 2 3 6",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "Etymology 3",
          "word": "få"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past tense of få (Etymology 3)"
      ],
      "id": "en-fekk-nn-verb-NiNr2GkD",
      "links": [
        [
          "få",
          "få#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "71 29",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "fá"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular past indicative active of fá"
      ],
      "id": "en-fekk-non-verb-1SGgplE9",
      "links": [
        [
          "fá",
          "fá#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "fá"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past indicative active of fá"
      ],
      "id": "en-fekk-non-verb-XjR5bj7s",
      "links": [
        [
          "fá",
          "fá#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nTarifit fekk\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"transliteration\" : \"fakk\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Arabic\", \"term\" : \"فَكَّ\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ar\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"Moroccan Arabic\", \"term\" : \"فك\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ary\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Tarifit\", \"term\" : \"fekk\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"rif\" }\" data-lang=\"rif\" data-title=\"fekk\">\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nTarifit fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nTarifit fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
  "forms": [
    {
      "form": "afekki",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekkan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekkin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkant",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkant",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekket",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkant",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekket",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "vn": "afekki"
      },
      "expansion": "fekk (verbal noun afekki, Tifinagh spelling ⴼⴻⴽⴽ)",
      "name": "rif-head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": "transitive"
      },
      "expansion": "(transitive)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fekk"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fekk"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fekk",
        "2": "fekk",
        "3": "fekk",
        "4": "ttfekka",
        "5": "ttfekki"
      },
      "name": "rif-conj"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to untie"
      ],
      "id": "en-fekk-rif-verb-4brl75zS",
      "links": [
        [
          "untie",
          "untie"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to untangle, to unravel"
      ],
      "id": "en-fekk-rif-verb-enOCE4ll",
      "links": [
        [
          "untangle",
          "untangle"
        ],
        [
          "unravel",
          "unravel"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 4 15 9 18 45",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to solve (a problem, a puzzle); to decipher"
      ],
      "id": "en-fekk-rif-verb-nCi8ZYNk",
      "links": [
        [
          "solve",
          "solve"
        ],
        [
          "decipher",
          "decipher"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to interpret"
      ],
      "id": "en-fekk-rif-verb-haRQamR~",
      "links": [
        [
          "interpret",
          "interpret"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 4 15 9 18 45",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to rescue; to free"
      ],
      "id": "en-fekk-rif-verb-2~bTP5rt",
      "links": [
        [
          "rescue",
          "rescue"
        ],
        [
          "free",
          "free"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 13 13 15 12 6 4 4 5 4 5 10",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 11 14 14 16 32",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 11 14 14 16 32",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 4 15 9 18 45",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 5 8 20 11 34",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to break up (a dispute, a fight)"
      ],
      "id": "en-fekk-rif-verb-ct~ReUKJ",
      "links": [
        [
          "break up",
          "break up"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fəkː]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-əkː"
    }
  ],
  "word": "fekk"
}
{
  "categories": [
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon",
    "Pages with inline etymon for redlinks"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Faroese entries with incorrect language header",
        "Faroese non-lemma forms",
        "Faroese verb forms",
        "Pages with 6 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "get; take",
          "word": "fáa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first/third-person singular past of fáa (“get; take”)"
      ],
      "links": [
        [
          "fáa",
          "fáa#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "categories": [
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon",
    "Pages with inline etymon for redlinks"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gho",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nGhomara fekk\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"transliteration\" : \"fakk\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Arabic\", \"term\" : \"فَكَّ\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ar\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"Moroccan Arabic\", \"term\" : \"فك\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ary\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Ghomara\", \"term\" : \"fekk\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"gho\" }\" data-lang=\"gho\" data-title=\"fekk\">\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gho",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nGhomara fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nGhomara fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
  "forms": [
    {
      "form": "mefkuk",
      "tags": [
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gho-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkina",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkiti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekket",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkina",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ifukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dfukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ifukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fukk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fukku",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "pp": "mefkuk"
      },
      "expansion": "fekk (passive participle mefkuk)",
      "name": "gho-head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gho",
        "2": "transitive"
      },
      "expansion": "(transitive)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar"
      },
      "name": "gho-conj"
    }
  ],
  "lang": "Ghomara",
  "lang_code": "gho",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ghomara Arabic-morphology verbs",
        "Ghomara entries with etymology texts",
        "Ghomara entries with etymology trees",
        "Ghomara entries with etymon",
        "Ghomara entries with incorrect language header",
        "Ghomara lemmas",
        "Ghomara terms borrowed from Moroccan Arabic",
        "Ghomara terms derived from Arabic",
        "Ghomara terms derived from Moroccan Arabic",
        "Ghomara terms with IPA pronunciation",
        "Ghomara transitive verbs",
        "Ghomara verbs",
        "Pages using etymon with no ID",
        "Pages with 6 entries",
        "Pages with entries",
        "Pages with etymology trees",
        "Pages with etymon",
        "Pages with inline etymon for redlinks"
      ],
      "glosses": [
        "to rescue"
      ],
      "links": [
        [
          "rescue",
          "rescue"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fək(ː)]",
      "note": "Iɛraben"
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "categories": [
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon",
    "Pages with inline etymon for redlinks"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verbf"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
        "Norwegian Bokmål non-lemma forms",
        "Norwegian Bokmål verb forms",
        "Pages with 6 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "få"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past tense of få"
      ],
      "links": [
        [
          "få",
          "få#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2005) past tense of få"
      ],
      "raw_tags": [
        "since 2005"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "nonstandard",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "categories": [
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon",
    "Pages with inline etymon for redlinks"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
        "Norwegian Nynorsk non-lemma forms",
        "Norwegian Nynorsk verb forms",
        "Pages with 6 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "Etymology 3",
          "word": "få"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past tense of få (Etymology 3)"
      ],
      "links": [
        [
          "få",
          "få#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse verb forms",
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon",
    "Pages with inline etymon for redlinks"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fekk",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "fá"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular past indicative active of fá"
      ],
      "links": [
        [
          "fá",
          "fá#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "fá"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past indicative active of fá"
      ],
      "links": [
        [
          "fá",
          "fá#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

{
  "categories": [
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon",
    "Pages with inline etymon for redlinks",
    "Rhymes:Tarifit/əkː",
    "Rhymes:Tarifit/əkː/1 syllable",
    "Tarifit 1-syllable words",
    "Tarifit entries with etymology texts",
    "Tarifit entries with etymology trees",
    "Tarifit entries with etymon",
    "Tarifit entries with incorrect language header",
    "Tarifit lemmas",
    "Tarifit terms borrowed from Moroccan Arabic",
    "Tarifit terms derived from Arabic",
    "Tarifit terms derived from Moroccan Arabic",
    "Tarifit terms with IPA pronunciation",
    "Tarifit transitive verbs",
    "Tarifit verbs"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فك",
      "فك#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فَكَّ",
      "فك#Arabic"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nTarifit fekk\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"transliteration\" : \"fakk\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Arabic\", \"term\" : \"فَكَّ\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ar\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"Moroccan Arabic\", \"term\" : \"فك\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ary\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Tarifit\", \"term\" : \"fekk\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"rif\" }\" data-lang=\"rif\" data-title=\"fekk\">\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فك\n<ety:uder<ar:فَكَّ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nTarifit fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nArabic فَكَّ (fakka)\nMoroccan Arabic فك (fakk)bor.\nTarifit fekk\nBorrowed from Moroccan Arabic فك (fakk), from Arabic فَكَّ (fakka).",
  "forms": [
    {
      "form": "afekki",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekkan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekkin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekken",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekked",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkant",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkant",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkiɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfekki",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfekkint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkint",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekket",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fekk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekka",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfekkant",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekket",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nfekkent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "vn": "afekki"
      },
      "expansion": "fekk (verbal noun afekki, Tifinagh spelling ⴼⴻⴽⴽ)",
      "name": "rif-head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": "transitive"
      },
      "expansion": "(transitive)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fekk"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fekk"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fekk",
        "2": "fekk",
        "3": "fekk",
        "4": "ttfekka",
        "5": "ttfekki"
      },
      "name": "rif-conj"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to untie"
      ],
      "links": [
        [
          "untie",
          "untie"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to untangle, to unravel"
      ],
      "links": [
        [
          "untangle",
          "untangle"
        ],
        [
          "unravel",
          "unravel"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to solve (a problem, a puzzle); to decipher"
      ],
      "links": [
        [
          "solve",
          "solve"
        ],
        [
          "decipher",
          "decipher"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to interpret"
      ],
      "links": [
        [
          "interpret",
          "interpret"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to rescue; to free"
      ],
      "links": [
        [
          "rescue",
          "rescue"
        ],
        [
          "free",
          "free"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to break up (a dispute, a fight)"
      ],
      "links": [
        [
          "break up",
          "break up"
        ]
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fəkː]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-əkː"
    }
  ],
  "word": "fekk"
}

Download raw JSONL data for fekk meaning in All languages combined (21.9kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: Tifinagh spelling ⴼⴻⴽⴽ",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative perfective'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative imperfective'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative perfective'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative perfective'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative imperfective'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative imperfective'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist imperative'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist imperative'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfective imperative'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfective imperative'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'injunctive'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'injunctive'",
  "path": [
    "fekk"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "fekk",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.